Senior 6 - mikroweb portálu Praha6.cz
Tisknete stránku: https://www.senior6.cz/novinky/index.php?uniqname=z-vodnich-pump-na-sestce-opet-tece-voda-2022-03-22-a (klik pro návrat)
Datum vytištění: 20.05.2024


navigace: Úvodní stránka » Novinky

Z vodních pump na šestce opět teče voda

Světový den vody, který připadá na 22. března, oslavila Praha 6 stylově. Pět historických vodních pump, které dosud stály bez užitku ve veřejném prostoru, po renovaci znovu slouží svému účelu. Vodu mohou kolemjdoucí využít k opláchnutí, ale třeba i k zalévání.

„V Praze 6 si vážíme historie a kde je to možné, snažíme se historickým objektům vracet jejich původní funkci. Aby se staly nejen pěkným, ale hlavně užitečným doplňkem veřejného prostoru,“ říká Jakub Stárek, který oživení vodních pump inicioval a veřejný prostor má ve své gesci.  Po dvou letech od spuštění projektu z prvních pěti pump teče voda. „K opravě jsme vytipovali pumpu na Hanspaulce, na Ořechovce, na Břevnově, ve Vokovicích a v Šáreckém údolí. U všech se podařilo vyměnit nefunkční části nebo opravit čerpací zařízení, všechny dostaly nové betonové skruže a během následujících dnů doplníme betonové mísy pro zbytkovou vodu,“ vypočítává Stárek. Pumpy čerpají podzemní vodu ze studní. „Rozbory ukázaly, že voda sice není pitná, ale také není závadná. Pro opláchnutí rukou, umytí ovoce nebo jako osvěžení pro psa na procházce ji lze použít. Také si lidé mohou k pumpě přijít pro vodu na zalévání, třeba stromků ve veřejném prostoru,“ doplňuje místostarosta s tím, že spodní voda musí být odčerpávána, a proto městská část pumpování podporuje.

Co zprovoznění prvních pump předcházelo?

Do zmapování všech pump na území městské části zapojila Praha 6 veřejnost. Díky internetovým a facebookovým výzvám se radnici povedlo zmapovat zřejmě všechny vodní pumpy na svém území. Jejich lokace byla zanesena do šestkového geoportálu, kde jsou všechny přehledně zakreslené v mapě. Aby se mohla městská část pustit do oprav, bylo potřeba je převést pod kontrolu Prahy 6. Magistrát proto vyčlenil pozemky pod pumpami jako nové parcely a zastupitelstvo schválilo jejich předání Praze 6. Pumpy jsou nyní z hlediska stavebního zákona i vlastnictví legalizované, což městské části umožňuje investovat do jejich rekonstrukcí. „Dokázali jsme si, že to jde a že vodní zdroje tu jsou. Tohle je začátek. Budeme postupovat jednu po druhé, tam, kde to půjde,“ slibuje Stárek s tím, že o pumpy se bude městská část také starat v zimním období. Oprava jedné pumpy vyšla přibližně na 50 tisíc korun.

Opravené vodní pumpy ve veřejném prostoru v Praze 6

  • Ořechovka – ulice Východní
  • Hanspaulka – ulice Na Čihadle
  • Břevnov – ulice Sartoriova
  • Vokovice – ulice Na Křídle
  • Dolní Šárka – ulice V Šáreckém údolí
  • Přehled všech pump v Praze 6 je k dispozici na geoportálu Prahy 6 ve vrstvě mobiliář. Fotografie opravených pump si můžete prohlédnout ZDE

náhled souboru


Senior 6 - mikroweb portálu Praha6.cz
Úřad MČ Praha 6., Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
Telefon na ústřednu: 220 189 linka 111, Bezplatná infolinka: 800 800 001, úř.hod. Po,St 8-18
web: www.senior6.cz
email:

--- konec tisknuté stránky ---

Naše weby: www.praha6.cz // www.sestka.cz // www.doprava6.cz // www.bezbarierova6.cz // www.jakdoskolky.cz // www.jakdoskoly.cz