Senior 6 - mikroweb portálu Praha6.cz
Tisknete stránku: https://www.senior6.cz/akce/index.php?uniqname=veronika-psotkova-beze-strachu-2024-01-22 (klik pro návrat)
Datum vytištění: 28.04.2024


navigace: Úvodní stránka » Plánované akce

Veronika Psotková: Beze strachu

Sochy šije z pletiva. Veronika Psotková vystavuje v Artiu na Bořislavce

Z neušlechtilého materiálu vytváří autorka jemné sochy vznášející se v prostoru. Dráty pod jejíma rukama ožívají, dostávají tvary a stávají se bytostmi. Sochařčinu jedinečnou tvorbu prezentuje výstava s názvem Beze strachu.  

 

Výstava představuje nejaktuálnější autorčinu tvorbu, která je založena na realistickém figurálním sochařství. Ústředním motivem výstavního projektu je odvaha udělat změnu. Učinit krok do neznáma, aniž by nás při tom paralyzoval strach, bývá často jedno z nejtěžších i nejdůležitějších rozhodnutí v našich životech a může se týkat zdánlivých malicherností i existenciálních situací. Solitérní i souborné instalace a jejich mnohdy monumentální provedení mají za cíl nutkavě dodat odhodlání všem, kteří jej v danou chvíli potřebují. Drátěné bytosti svým zpracováním nastavují pomyslné zrcadlo tomu, co aktuálně prožíváme, a současně nás mohou přimět k rozehrání naší vlastní fantazie. Výstavou prostupuje také téma tlaku na jednotlivce, ať už z vlastního očekávání, nebo od společnosti jako celku. Vedle dalších tematických souborů Psotková na výstavě představuje autorské cykly Kůže líná a Kluzká židle. Dominantním objektem je ale především Pilíř společnosti, který je unikátním představením autorčiných figurálních site-specific kompozic, které dotváří přímo na konkrétním místě.

Veronika Kudláčková Psotková (*1981) se narodila v Opavě, žije a tvoří v Lounech. Absolvovala Ateliér sochařství I na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně (MgA., 2009). Dlouhodobě se věnuje zpracování lidských figur z drátěné sítě, čímž našla způsob, jak modelovat jedinečné sochy přímo z výsledného materiálu. Autorka stále rozvíjí a zdokonaluje způsob, jak pracovat s „drátěnou kresbou“ a prošíváním vnitřního i vnějšího objemu soch současně. Psotková sama o své technice hovoří jako o „hrubší ženské práci – šití soch“. Tím také dokazuje svou zručnost, bezpodmínečný haptický kontakt s materiálem a vztah, který mezi ní a tvarovanou sochou vzniká. Ačkoliv výtvarnice sochám nikdy nevdechuje konkrétní výraz ve tváři, díky řeči celého těla, zasazení do kontextu, symbiózy s architekturou a často site-specifickým instalacím skulptury žijí svůj příběh. Témata, která autorka představuje, vždy vycházejí z jejího vlastního prožitku, ať už se týkají ženství, partnerství, mateřství, či pochybností o sobě samé i sebepřijetí. Současně se však snaží, aby v jejích „drátěnkách“, jak realizace s oblibou nazývá, byla zachována nadsázka a humor. Od roku 2007, kdy vznikly první drátěné sochy, tak ve svých volných instalacích i solitérech glosuje život ve svém dynamickém sochařském deníku.

Autorčina tvorba byla představena na samostatných i skupinových výstavách v kulturních institucích i v exteriéru jak v České republice (např. Centrum současného umění DOX v Praze, EPO1 Centrum současného umění v Trutnově, (A)void Gallery v Praze, Galerie Kaple ve Velkém Meziříčí), tak i v zahraničí (Koktebel Jazz Festival na Ukrajině, Kulturcentrum v Lillhärdal nebo Avesta Art ve Švédsku ad.). Je pravidelným účastníkem mezinárodní výstavy současného umění Nord Art v Německu. V České republice se účastnila také několika uměleckých festivalů, např. Mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line, Umění ve městě v Českých Budějovicích a Sochy ve městě v Trutnově. Její díla jsou součástí soukromých sbírek a její doposud největší drátěnou figurální realizací je Oltář pro Kapli sv. Josefa ve Slavětíně u Trutnova. 

Výstava Beze strachu zahajuje cyklus kulturních akcí roku 2024 s jednotným tématem Linie odvahy  

V roce 2024 nese programová řada akcí název Linie odvahy a tematicky vychází z příběhu skupiny KKCG a jejích klíčových hodnot. Konkrétně výstavní cyklus zaměří v tomto roce pozornost na ženské autorky z přelomu generací x a y (roky narození 1979–1988), které jsou díky svým výtvarným projevům již rozpoznatelné a etablované na české umělecké scéně. Současně ale vyhledávají výzvy, negalerijní prostor Artia přijímají za svůj a akceptují ho se všemi jeho specifiky. Vybrané tvůrkyně převádějí se silným odhodláním své imaginace do reálných tematických linií. Skrze ně artikulují svá niterná i společenská témata a rozehrávají nové příběhy. Artium tak ožívá, neustále se proměňuje a nabízí přístupnou vstupenku do světa umění.

Artium by KKCG je volně přístupný multifunkční prostor, jehož cílem je umožnit široké veřejnosti setkávat se s rozličnými druhy umění. Vdechuje umělecký život komplexu administrativních budov na Bořislavce a obohacuje kulturní dění v Praze 6.


Senior 6 - mikroweb portálu Praha6.cz
Úřad MČ Praha 6., Čs. armády 23, 160 52 Praha 6
Telefon na ústřednu: 220 189 linka 111, Bezplatná infolinka: 800 800 001, úř.hod. Po,St 8-18
web: www.senior6.cz
email:

--- konec tisknuté stránky ---

Naše weby: www.praha6.cz // www.sestka.cz // www.doprava6.cz // www.bezbarierova6.cz // www.jakdoskolky.cz // www.jakdoskoly.cz